Przewodnik po stylach wnętrzarskich – styl boho

Bezpretensjonalny eklektyzm łączący spokojną klasykę ze zwiewnymi tkaninami i etnicznymi wzorami. Styl boho jest doskonałą propozycją dla wszystkich osób zmęczonych minimalizmem w aranżacji wnętrz.

Charakterystyka stylu boho

Nazwa boho pochodzi od bohemy, zwanej również cyganerią. Tym mianem określano środowisko awangardy artystycznej w XIX wiecznej Francji. Jego przedstawiciele charakteryzowali się bezkompromisowym i buntowniczym podejściem do życia i stanowili prekursorów ruchów kontrkulturowych XX wieku. Swoją wiarę w wolność twórczą manifestowali poprzez ekstrawagancki sposób ubierania się i urządzania mieszkań.



Główne wyróżniki stylu to przytulność, zwiewność, naturalność, luz i wygoda. Boho czerpie pełnymi garściami z tradycji cyganerii, łącząc ją z kulturą hippisowską oraz wpływami orientalnymi i etnicznymi. To artystyczny miszmasz klasyki i spokojnych współczesnych wzorów. Wspólnie te pozornie niepasujące do siebie elementy tworzą spójną intrygującą całość. Uzupełnieniem są liczne dodatki i ozdoby.



Styliści zaczęli stosować nazwę boho na początku XXI wieku – najpierw odnośnie mody, a później także wnętrz i lifestyle’u. Dziś modne są nie tylko ubrania i meble w stylu boho, ale także np. wesela i przyjęcia utrzymane w tym klimacie.

Boho we wnętrzach

Wyobraźmy sobie leniwe, słoneczne niedzielne popołudnie. Spędzane pod kocem, na kanapie lub w fotelu, z filiżanką ulubionej herbaty. Właśnie takie skojarzenia budzą wnętrza w stylu boho.



W odróżnieniu od stylu skandynawskiego, również często uznawanego za przytulny, lecz w bardziej zimowym wydaniu, w mieszkaniach w klimacie boho królują ciepłe, ciemniejsze barwy. Przeważają ciemne kolory ziemi, przełamywane intensywniejszymi barwami (np. turkus lub amarant) oraz wzorami, dodającymi wnętrzom pozytywnej energii.



Żywe barwy sprawdzą się zarówno na ścianach, w postaci mebli i dodatków lub ornamentów, np. wymalowanych jako powtarzający się wzór przy pomocy spray i szablonu. Najważniejsze, by żywa kolorystyka stanowiła dopełnienie a nie dominantę wnętrza.

Meble i dodatki

By uzyskać klimat boho w naszym mieszkaniu, wystarczy, że pohamujemy powszechny trend do minimalizmu i popuścimy wodze fantazji. Możemy dowolnie żonglować elementami, łącząc nowoczesność z elementami retro i vintage.



Wnętrza w tym stylu są pełne detali, ale niezagracone. Kuchnia i łazienka będą zaprzeczeniem surowego hi-techu. Meble wykonane są najczęściej z surowego drewna o ciemnej barwie. Charakterystyczna jest także duża ilość tkanin: kolorowych dywanów, zasłon, firan, narzut, kilimów, kap, patchworków, moskitier, w fantazyjnych wzorach orientalnych, indiańskich lub afrykańskich. W klimat boho wpisują się także parawany i hamaki. Wszystko to idealnie sprawdzi się szczególnie w salonie i sypialni. Samo łóżko powinno być duże, może być ozdobione baldachimem lub moskitierą oraz przykryte wzorzystą narzutą.



W roli dodatków doskonale zagrają elementy wypatrzone na targu staroci lub w antykwariacie. Całość wieńczyć powinny ozdoby, takie jak np. koraliki i piórka.

Wnętrza w stylu boho – 10 wskazówek

1. Więcej znaczy… więcej!

Wnętrza w stylu boho to pełna dowolność, więc nie bój się przesadzić. Spróbuj sprawić, żeby Twoje wnętrze było “zatłoczone” od akcesoriów, ozdób, mebli… Masz dużo książek? Poustawiaj z nich kolorowe stosy. Chowasz w piwnicy stare obrazki lub plakaty? Wyciągnij je i stwórz z nich zupełnie nową kompozycję. Przede wszystkim: zapomnij o umiarze, uwolnij kreatywność.

2. Postaw na rośliny.

Nie zatrzymuj się na małej doniczce na stoliku w salonie. Zaproś do swoich wnętrz rozłożyste figowce i palmy, wiszące bluszcze oraz metrowe kaktusy. Doniczki możesz powiesić na ścianach lub suficie, a pnącza rozpuścić na przykład wokół drzwi.

3. Uwolnij graty, pamiątki i starocie.

Znajdź stare obrazki, zdjęcia i plakaty. Wyciągnij z szuflad biżuterię (nawet tą, której się wstydzisz!) i znajdź dla niej bardziej eksponowane miejsce. Rozpocznij nowy rytm weekendów, wytyczany przez godziny otwarcia targów staroci. Wnętrza w stylu boho to sposób, by wyrazić siebie, a pstrokate klamoty i pamiątki z dalekich podróży każdego dnia będą przywoływać miłe wspomnienia.

4. Mieszaj wzory.

Kwiecisty obrus z geometrycznym dywanem, psychodeliczne wzory ze Wschodu z minimalistycznym designem z Ikei, kraciasta poducha z poduchą w kropki… Z tego chaosu w końcu wyłoni się harmonia, więc nie wahaj się zaryzykować.

5. Zapomnij o gołych ścianach…

Rozwieś na nich obrazy, plakaty, gobeliny i rośliny. Przydadzą się też pamiątkowe zdjęcia (koniecznie w kolorowych ramkach) oraz ozdobne talerze i spodki. Możesz też zamówić naklejki na ściany w dowolnym, stworzonym przez Ciebie wzorze – pomogą Ci uwolnić kreatywną energię, którą rozpalają wnętrza w stylu boho.

6. …i podłogach.

Przydadzą się wzorzyste dywany i dywaniki, pufy i siedziska. Możesz stworzyć w swoim salonie wygodny kącik do siedzenia na podłodze, który pozwoli Ci się zrelaksować. Nie kładź wykładzin – zamiast tego spróbuj ułożyć na podłodze mozaikę różnych wzorów i materiałów.

7. Utop dom w poduszkach.

Przydadzą się wszędzie – na łóżku, na kanapie, na krzesłach i na podłodze. Najlepiej, jeśli będą wzorzyste i w różnych kolorach oraz fakturach. Poduszki uczynią Twoje wnętrze w stylu boho bardziej przytulnym i komfortowym i sprawią, że zechcesz zdjąć kapcie i odpocząć z dobrą książką.

8. Zaszalej z kolorami.

Siła wnętrz w stylu boho opiera się na kontrastach, dlatego wyrzuć z głowy mantry o harmonicznym połączeniu stonowanych barw. Przełam biel ścian kolorowym szaleństwem – powieś wielobarwne zasłony, wystaw jaskrawe dodatki. Na pewno uzyskasz efekt, który w mig przyprawi o uśmiech!

9. Pokochaj stare meble.

Możesz poustawiać obok siebie meble z zupełnie różnych stylów i materiałów – stare i odnowione. Kto powiedział, że po obu stronach stołu muszą stać takie same krzesła? Obdrapane stoły, wyblakłe zdobione szafy, porysowane eleganckie komody – każdy używany mebel ma swoją historię. Opowiedz ją na nowo w swoim wnętrzu w stylu boho.

10. Oświetlaj subtelnie.

Kolorowe szaleństwo wnętrz w stylu boho najlepiej sprawdza się z subtelnym, rozproszonym i ciepłym oświetleniem. Poszukaj lamp stojących z abażurem, na ścianie powieś papierowy klosz, a przy oknach orientalne latarnie. Możliwości jest bardzo wiele – najważniejsze, by podkreślić ciepłą, choć nieco tajemniczą atmosferę.