Plany mieszkań – jak je czytać i na co zwracać uwagę?

Podejmując decyzję o zakupie lub remoncie mieszkania, najczęściej zwracamy uwagę na zdjęcia lub wizualizacje. To, co na nich widzimy, często nie do końca pokrywa się ze stanem faktycznym. Jeżeli chcemy dokładnie wiedzieć, czy nasze plany i pomysły na zagospodarowanie wnętrz mają szansę na realizację (i uniknąć brutalnego zderzenia z rzeczywistością), warto nauczyć się czytania planów mieszkań.

Czym się różni plan sprzedażowy od architektonicznego?

Otrzymując plany mieszkania od sprzedawcy mieszkania lub dewelopera, zwracajmy uwagę przede wszystkim na odróżnienie planu sprzedażowego (na ogół z zaproponowaną już aranżacją wnętrz i ustawieniem mebli) od planu architektonicznego/budowlanego. Tylko ten drugi pokaże nam potencjał mieszkania w najdrobniejszym szczególe.

Przykład planu sprzedażowego

plan-sprzedazowy-3

Przykład planu architektonicznego

plan-mieszkania-architektoniczny

Elementy planu, na które musisz zwrócić szczególną uwagę

Ściany nośne, ściany działowe i słupy konstrukcyjne

Jeśli planujemy jakiekolwiek wyburzanie ścian w mieszkaniu lub chcemy połączyć dwa pomieszczenia w jedno, koniecznie zlokalizujmy na planie ściany nośne i słupy konstrukcyjne. To elementy, których nie wolno naruszyć.



Ściany nośne na planie mieszkań oznacza się zazwyczaj grubszą kreską wypełnioną ukośnymi paskami. Warto sprawdzić także, czy konstrukcja mieszkania nie opiera się na słupach, pomiędzy którymi można wyburzyć nawet ściany nośne. Ściany działowe o grubości od 8 do 16 cm oznaczane są na planie kratkami i można je dowolnie przesuwać lub burzyć.



Linią przerywaną na planie zaznaczony jest jeszcze jeden ważny element konstrukcyjny mieszkania: podciągi, czyli belki nośne widoczne poniżej płaszczyzny sufitu, co w przypadku występu o większej wysokości (ponad 25 cm) może mieć znaczący wpływ na aranżację pomieszczenia.



oznaczenie-scian-dzialowych-na-planie-mieszkania

Oznaczenie kierunków świata

Na każdym planie mieszkania powinno zostać zaznaczone jego położenie względem stron świata – prezentowane za pomocą przypominającego kompas oznaczenia, na którym strzałka z literką N wskazuje północ. Dzięki temu dowiemy się, z której strony o konkretnych porach dnia będzie wpadać do środka światło słoneczne i gdzie zaplanować pokój dzienny, kuchnię i sypialnię (w której najprzyjemniej budzić się wraz ze wschodem słońca).



plan-mieszkania-oznaczenie-kierunkow-swiataOptymalny, choć nie zawsze możliwy do osiągnięcia układ mieszkania z ekspozycją słoneczną to:

  • salon i pokoje dziecięce: ekspozycja południowa, południowo-zachodnia lub zachodnia – dopuszczające sporo słońca w ciągu dnia, korzystnego dla zabaw dziecięcych i spędzania wolnego czasu po południu bez konieczności używania światła elektrycznego;
  • kuchnia: ekspozycja północna, północno-wschodnia – ekspozycja z mniejszą ilością światła słonecznego korzystna jest dla pomieszczenia, w którym podczas gotowania i tak panuje często wyższa temperatura;
  • sypialnie: ekspozycja wschodnia, wschodnio-południowa – najbardziej naturalna ekspozycja, budząca nas razem ze słońcem, ale nie doprowadzająca do nadmiernego przegrzania pomieszczenia w ciągu dnia.

Piony kanalizacyjne i szyby wentylacyjne

Szachty, czyli obudowy pionów kanalizacyjnych i szybów wentylacyjnych, wyodrębnia się na planach przekreślonym kwadratem lub przekreślonym kółkiem. Podłączenia hydrauliczne urządzeń i armatury rozpoznajemy z kolei jako oznaczone linią przerywaną z kropką.