Czym zasłonić okna na parterze – 11 sposobów

Mieszkając na parterze, musimy liczyć się z faktem, że wiele osób będzie zaglądało nam w okna – często przypadkiem, zawieszając wzrok tylko na chwilę. Ale nawet takie przelotne spojrzenia mogą pozbawić nas poczucia prywatności. Jak więc można zasłonić okna, by wnętrza były niewidoczne zarówno w dzień, jak i w nocy, a przy tym nie stracić wpadającego światła słonecznego?

1. Rolety

Rolety ażuroweRolety zamontowane po wewnętrznej stronie okna to chyba najpopularniejsze rozwiązanie. Wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, dzięki czemu możemy sami wybrać stopień przyciemnienia i zasłonienia.

Rodzaje rolet

Grube – dzięki tym grubym będziemy mieli pewność, że nikt nie zajrzy nam przez okno.Cienkie i ażurowe – zasłonią nas w ciągu dnia, ale nie zapewnią odpowiedniej prywatności wieczorem, przy zapalonym świetle.„Dzień i noc” – rolety tego typu składają się z poziomych pasów dwóch rodzajów materiałów – cienkiego i grubego; odpowiednie ich przesunięcie powoduje, że wieczorem możemy się całkowicie zasłonić, a w ciągu dnia jedynie przysłonić.Na rynku dostępne są również rolety, które można przesuwać zarówno od dołu, jak i od góry, dzięki czemu będziemy mogli zasłonić jedynie wybraną część okna.

2. Plisy

Składającymi się w harmonijkę plisami również można w ciekawy sposób zasłonić okna. Wykonane są najczęściej z materiału bądź wysokiej jakości odpowiednio preparowanego papieru, a ich konstrukcja również umożliwia zasłanianie okien zarówno od góry, jak i od dołu. Ich ciekawy i oryginalny wygląd może stać się ciekawym akcentem w dekoracji naszego mieszkania.

3. Żaluzje

Białe żaluzje w pokojuDrewniane i metalowe żaluzje mają tę zaletę, że w bardzo precyzyjny sposób możemy sami ustalić stopień zasłonienia. Dodatkowo ułożone pod odpowiednim kątem będą w dużym stopniu przepuszczać światło słoneczne i jednocześnie osłaniać przed niechcianymi spojrzeniami.Dużą wadą żaluzji jest trudność w ich czyszczeniu – każdy z poziomych paneli zbiera kurz. Istnieją specjalne szczotki do ich odkurzania, jednak nie jest to rozwiązanie idealne.

4. Folie

Folia - gołąb za oknem :)W sklepach dostępne są folie o różnym stopniu zmatowienia, kolorze i fakturze oraz o różnej wielkości. Możemy zasłonić nimi okna na kilka sposobów – oklejając całą szklaną taflę lub jej części. Jeżeli mieszkamy na wyższym parterze, być może wystarczy nam zasłonienie dolnych partii. Mając okna na poziomie przechodnia, możemy natomiast zakleić tylko tę część, która znajduje się na wysokości wzroku – posłuży nam do tego stosunkowo wąski pas folii.Folie mleczne – w zależności od stopnia zaciemnienia pozwalają nawet całkowicie zasłonić pomieszczenie, nie pozbawiając go przy tym światła dziennego.Folie perforowane – wykorzystywane do reklam na oknach, można też stosować w mieszkaniach, jednak nie zapewniają całkowitej prywatności.Efekt lustra weneckiego – z zewnątrz nic nie widać, ze środka widać wszystko. Folia taka odbija bardzo dużo światła słonecznego, więc może silniej zaciemnić pomieszczenie i pozbawić je naturalnego ciepła promieni słonecznych.